1397/2/15
نقش جشنواره فیلم کوتاه رسام در مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان انقلاب اسلامی
تصویر خبر
آیین اختتامیه نخستن جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه مقاومت و دفاع مقدس «رسام» شامگاه (جمعه، ۱۴ اردیبهشت) در سینما نخل خرمشهر برگزار شد.
 
سردار سرتیپ «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در اختتامیه جشنواره فیلم رسام با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره فرهنگ، اظهار داشت: امام خامنه‌ای فرمودند «فرهنگ مایه‌ی اصلی هویت ملت‌هاست. فرهنگ یک ملت است که می‌تواند آن ملت را پیشرفته، عزیز، توانا، عالم، فناور و دارای آبروی جهانی کند.
 
وی تاکید کرد: ماهیت فرهنگی و هویت‌خواه انقلاب اسلامی را می‌توان به وضوح در کلام و دغدغه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری مشاهده کرد، تاکید بر فرهنگی بودن انقلاب اسلامی و اصرار بر استمرار آن بارها در بیانات رهبری به مناسبت‌های مختلف تاکید می‌شود و جلوه‌ای از بازیابی هویت ایران اسلامی ملت ایران و استقلال واقعی آن را دیگر قدرت‌ها بوده است. 
 
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی را یکی از وجوه درخشان و پرجلوه انقلاب دانست که نیازی به اثبات ندارد و افزود: ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی با توجه به روند ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، امری پذیرفته شده و غیر قابل تردید است. اما باید توجه داشت که فرهنگ یک مفهوم انتزاعی و کتابخانه‌ای نیست، بلکه جریانی واقعی و تأثیرگذار در جوامع انسانی است و این مهم با تلاش هنری هنرمندان امکان بهتری پیدا می‌کند.
 
سردار کارگر ادامه داد: فرهنگ در یک مجموعه همزیست از آدمیان پدیدار می‌شود، یعنی در کنار هم بودن انسان‌ها، ضرورت اصلی پیدایش پدیده‌ای به نام فرهنگ است و هر فرد انسانی از راه یکی انگاشتن خود با یک فرهنگ و مشارکت در یک محیط اجتماعی، هویت خاصی می‌یابد و فرد خود را متعلق به یک فرهنگ ویژه می‌داند.
 
وی ادامه افزود: در این راستا برای اینکه افراد جامعه پیوندهای محکم‌تری با فرهنگ خود پیدا کنند، لازم است با بهره‌گیری از یک سری برنامه‌های منظم و اسلوب تاثیرگذار، به ترویج فرهنگ پذیرفته شده و ارزش‌های دینی و ملی خود بپردازند که یکی از بهترین روش‌های بهره‌گیری از هنر و فعالیت‌های هنری است.
 
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیان کرد: هنر ماهیت فرهنگی دارد و یکی از مهمترین عناصر تاثیرگذار فرهنگی است که می‌توان با بهره‌گیری از آن به بهترین نحو و با تأثیرگذاری عمیق به تقویت ارزش‌های فرهنگی اقدام کرد و در این راستا بهره‌گیری از رسانه‌ی هنری همانند فیلم و سینما بسیار کارآمد و اهمیت راهبردی دارد.
 
سردار کارگر عنوان کرد: جشنواره فیلم کوتاه مقاومت و دفاع مقدس رسام با رویکردی تخصصی به اثرگذاری فیلم‌های کوتاه، به جهت بهره‌گیری از قالب هنری تاثیرگذار و فراگیر پیام کوتاه می‌تواند با مدیریت خوب و برنامه‌های هدفمند از مهمترین محمل‌های تقویت و نشر ارزش‌های فرهنگی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تبدیل شود.
 
وی خاطرنشان کرد: سیمای اصلی انقلاب اسلامی در اهداف فرهنگی آن نهفته است و دفاع مقدس یکی از نمودهای اعلای فرهنگ انقلابی و آموزه‌های حضرت امام خمینی (ره) بود که جوانان انقلابی را به بالاترین سطح از فرهنگ انسانی رساند و تبلوری از فرهنگ دفاعی با تکیه بر ارزش‌ والا و تربیت نسلی جوان بر اساس ویژگی‌های فرهنگی دفاع مقدس برعهده دارند البته این روند با تلاش دلسوزان فرهنگی، همچون جوانان فعال در عرصه فیلم کوتاه که تمام تلاش خود را در مسیر معرفی مولفه‌های انسان‌ساز فرهنگ دفاع مقدس به کار گرفته‌اند، با قدرت و تأثیرگذاری به حیات طیبه خود ادامه می‌دهد.
 
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اظهار داشت: نسل جوان امروز که عاشقانه پای در دفاع از حرم‌های انسانی و الهی مردم مسلمان و جلوه‌های مقاومت آن پرچمداری می‌کنند، پرورش یافته در بطن فرهنگی جامعه‌ی اسلامی به رهبری مقام معظم رهبری هستند و بر این اساس است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها اعتماد راسخ خود را نسبت به نسل جوان انقلاب اعلام داشته‌اند.
 
سردار کارگر تاکید کرد: برگزار کنندگان جشنواره فیلم کوتاه رسام، از بسیجیان، سربازان و افسران فرهنگی هستند که نقش مهمی در حفظ این گنجینه و مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان انقلاب اسلامی از طریق پرداختن به ارزش‌های دفاع مقدس برعهده دارند.