1396/9/23
نشست خبری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه « رسام » برگزار شد
تصویر خبر
سازمان هنري و امور سينمايي دفاع مقدس به منظور بازشناسي نقش بی‌بدیل دوران دفاع مقدس در اقتدار، عزت و امنیت پایدار ایران اسلامی و شکل‌گیری فرهنگ مقاومت و ایثارگری امت اسلام در مقابله باعوامل و جریانات وابسته به نظام جهانی سلطه و انعكاس سيماي حماسه آفرينی، مقاومت و ایثارگری مردان و زنان قهرمان و دلیر ايران اسلامي، جبهه‌ مقاومت اسلامی، و پاسداشت مدافعان حرم و تعالی فرهنگ و هنر دفاع مقدس در بين فيلمسازان جوان، اولين جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه دفاع مقدس"رسام"  را با رويكرد مدافعان وطن و مدافعان حرم در دو بخش اصلي فيلم (١8٠ ثانيه‌ای- مستند- داستاني-پویانمایی- نماهنگ) و فيلمنامه برگزار می‌كند.
نشست خبری نخستين جشنواره بين‌المللی فيلم كوتاه رسام دفاع مقدس و مقاومت با حضور علی‌اصغر جعفری رئيس سازمان هنری و امور سينمايی دفاع مقدس و انسیه شاه‌حسینی دبیر این جشنواره در سازمان هنری و امور سينمایی دفاع مقدس برگزار شد. «علی‌اصغر جعفری» رئيس سازمان هنری و امور سينمايی دفاع مقدس مقدس با بیان اینکه جشنواره فیلم رسام با محوریت دفاع مقدس است، اظهار داشت: خانم شاه‌حسینی زحمت دبیری این جشنواره را برعهده گرفته است. ایشان از چهره‌های شاخص و از هنرمندان سینما و تلویزیون در حوزه دفاع مقدس هستند.
وی تولیدات کوتاه را ظرفیت مهم عرصه‌های هنری دانست و گفت: هنرمندان در سال‌های اخیر توانمندی‌های خوبی در مستند، انیمیشن و سایر قالب‌های هنری در فرمت کوتاه پیدا کرده‌اند. این جشنواره برای نظامندی، جریان‌سازی، جهت گیری و حمایت از هنرمندان و جوانان آغاز شده است تا بتوانند تولیدات خوبی داشته باشند. رئيس سازمان هنری و امور سينمايی دفاع مقدس مقدس تصریح کرد: جشنواره رسام از ظرفیت‌های نیروهای مسلح، سازمان‌های هنری و رسانه‌ای استفاده می‌کند تا این جشنواره نماد خوبی از فعالیت‌های دفاع مقدس باشد.
مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مدافعان وطن و مدافعان حرم را 2 رویکرد مهم جشنواره رسام دانست و بیان کرد: جشنواره رسام برای رفع خلا‌های سینمای دفاع مقدس است. مدافعان وطن فقط به بحث دفاع مقدس ختم نمی‌شود. همه کسانی که در هر نقطه‌ کشور برای این سرزمین جانفشانی می‌کنند، جزء این مجموعه دنباله‌دار محسوب می‌شوند.
جعفری افزود: مدافعان حرم رویکرد دوم ما در جشنواره رسام است که پیروزی‌‌های ملت عراق بر داعش و پیروزی ارتش سوریه بر جریان سلفی و تکفیری با محوریت جمهوری اسلامی ایران دستاورد آن بوده است. مقدماتی را برای حضور هنرمندان کشورهای مسلمان منطقه که با تفکر مبارزه با این جریانات تولید محتوای هنری دارند، آماده و فراهم شده که سازمان ارتباطات در این زمینه بخشی از ماموریت بخش بین‌الملل را بر عهده دارد.
وی درباره زمان این جشنواره گفت: هنرمندان تا 28 اسفند فرصت دارند تا آثارشان را از طریق پرتابل جشنواره برای دبیرخانه ارسال کنند. کار داوری آثار نیز تا پایان فروردین انجام می‌شود و اواخر اردیبهشت ماه سال 1397 مراسم اختتامیه در خرمشهر و آبادان برگزار می‌شود. مجموعه منطقه آزاد اروند یکی از همکاران ما در این جشنواره است که بخشی از کارهای حمایتی را انجام می‌دهد.
رئيس سازمان هنری و امور سينمايی دفاع مقدس مقدس خاطرنشان کرد: برخی از کارهای ما نمادین است اما در برخی حوزه‌ها خلاهایی وجود دارد که در تلاشیم تا این خلاها را پُر کنیم. جشنواره فانوس و موسیقی نیروهای مسلح از جمله فعالیت‌هایی است که طی سال گذشته انجام شد و امسال نیز آن را ادامه می‌دهیم.
جعفری گفت: ما با هیچ کدام از دستگاه‌های فرهنگی کشور رقیب نیستیم بلکه همراه و مدافع همه دستگاه‌های فعال در حوزه دفاع مقدس خواهیم بود اما در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های زیادی در حوزه سینمای دفاع مقدس رخ داده است. یکی از دغدغه‌های امروز این است که سینما در جایگاهی که می‌تواند جریان‌ساز و لکوموتیو فرهنگ باشد قرار گیرد اما هنوز در تراز انقلاب اسلامی ظاهر نشده است.
وی بیان کرد: به اعتقاد من اگر سینمای دفاع مقدس نتواند مخاطب را جذب کند، موفق نبوده است و چنین آثاری در سینمای دفاع مقدس باید حذف شوند. سینمای دفاع مقدس باید به قدری جذاب باشد که برای دیدن آن جلوی سینماها صف تشکیل شود اما امروز شاهد اُفت کمی و کیفی سینمای دفاع مقدس هستیم.
جعفری از توافق اولیه نیروهای مسلح در جهت استفاده از ظرفیت‌های سالن نمایش برای آثار دفاع مقدس خبر داد و بیان کرد: طبق قول شفاهی سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح قرار شده است تا از ظرفیت‌های موجود سالن‌های نمایش نیروهای مسلح در سراسر کشور در جهت نمایش آثار دفاع مقدس استفاده کنیم. حدود 250 سالن نمایش در مجموعه نیروهای مسلح سراسر کشور وجود دارد که فکر می‌کنیم بتوانیم در قدم اول بتوانیم حدود 100 سالن نمایش را آماده کنیم.
وی ادامه داد: ساماندهی تولیدات هنری سطح نیروهای مسلح برای جلوگیری از موازی‌کاری در این حوزه، با تشکیل شورای هماهنگی تولیدات نیروهای مسلح نیز از جمله اقداماتی است که به تایید سرلشکر باقری رسیده است و امیدواریم بتوانیم به زودی این مسئله را اجرایی کنیم.
انسیه‌ شاه‌حسینی دبیر نخستين جشنواره بين‌المللی فيلم كوتاه رسام با بیان اینکه جشنواره‌های موضوعی در ایران زیاد شده است، اظهار داشت: موضع جشنواره رسام آن چیزی است که این جشنواره را با سایر اتفاقات فرهنگی و هنری متمایز می‌کند. در شرایطی که سینمای دفاع مقدس دچار آفت زدگی شده است وجود چنین جشنواره‌ای مانند نهال‌کاری برای احیای یک جنگل سوخته است.وی با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب برای برنامه‌ریزی آینده سینمای دفاع مقدس گفت: رهبر انقلاب بر برنامه ریزی برای 300 سال آینده تاکید دارند. اهداف ما در جشنواره رسام نیز یک هدف خوبی است.
دبیر این جشنواره درباره نام‌«رسام» تصریح کرد: رسام نوعی از گلوله است که فقط نور می‌دهد و در واقع هدایت کننده بوده و راه را به گم شده‌ها نشان می‌دهد. ما به دلیل اینکه در زیر مجموعه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این جشنواره را انجام می‌دهیم و یکی از کارهای این بنیاد، تفحص است، می‌خواهیم در زمینه فرهنگ تفحص کنیم.
شاه حسینی افزود: بچه‌های گروه تفحص از یک سیم خاردار و پلاک به پیکر شهدا می‌رسند. فکر می‌کنم اگر این جشنواره در زمینه فرهنگ تفحص انجام دهد، مسیر گمشده سینمای دفاع مقدس را پیدا می‌کند و می‌تواند چراغی برای مسیری باشد که از آن دوره شده‌ایم. وی ادامه داد: آمده‌ایم تا کسانی که دغدغه ساختن فیلم دفاع مقدس را دارند ولی توان کافی به لحاظ فنی و مالی ندارند و کسی آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد، حمایت کنیم. ما به طرح‌ها و موضوع‌های دفاع مقدس کمک می‌‎کنیم البته به اندیشه فیلمساز کاری نداریم.
دبیر نخستين جشنواره بين‌المللی فيلم كوتاه «رسام» خاطر نشان کرد: کسی که در این جشنواره بتواند با اثر خوب، خودش را نشان دهد حتماً مورد توجه قرار خواهد گرفت و ما او را رها نخواهیم کرد و اگر وارد فضای سینمای حرفه‌ای شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت. قصد داریم سینماگر خوب به بدنه سینمای کشور تزیق کنیم.
شاه حسینی گفت: فیلم‌های مستند، داستانی، نماهنگ، سه دقیقه‌ای تا 30 دقیقه‌ای در جشنواره رسام پذیرفته خواهند شد. شهدا، ایثارگران، جانبازان و هر موضوعی که حاکم بر رفتار رزمندگان باشد می‌تواند در این جشنواره حضور یابد. مدافعان حرم و مدافعان وطن، 2 موضوع مهم جشنواره است که امیدواریم به زودی و در آینده نزدیک بخش قدس را هم به جشنواره رسام اضافه کنیم.