1397/4/12
ممیزی‌ علت عدم پخش «ترور سرچشمه» در صدا و سیما/ مباحث اجتهادی شهید بهشتی حیرت‌آور است
تصویر خبر
نشست اکران و نقد مستند «ترور سرچشمه» با حضور سید ناصر هاشم‌زاده، محمدحسین مهدویان و یعقوب توکلی در فرهنگسرای انقلاب اسلامی برگزار شد.
 
«محمدحسین مهدویان» کارگردان مستند سرچشمه در این نشست در پاسخ سوال خبرنگار ما مبنی بر موضوعاتی که در آینده به آن خواهد پرداخت، اظهار داشت: شخصاً موضوعات زیادی را مد نظر دارم که درباره آن‌ها کار کنم؛ اما فیلم ساختن مسائلی دارد که باید شرایط آن هموار شود؛ لذا به طور قطع نمی‌توان موضوع آینده را مشخص کرد.
 
وی گفت: تولید در سینما همانند حرکت یک تیپ زرهی برای شکل دادن عملیات است که معلوم نیست همگی بتوانند به موقع در محل مورد نظر جمع شوند. در سینما نیز چنین است و نمی‌شود من هر تصمیمی بگیرم اجرایی شود. این عرصه مثل حرکت یک نقاش نیست که هنرمند بتواند به طور انفرادی یک ایده را تبدیل به تابلو کند.
 
کارگردان ماجرای نیمروز عنوان کرد: بخشی از فرایند فیلم‌سازی این است که ببینیم چه پیش می‌آید. شرایط ساخت چه فیلمی فراهم می‌شود. یعنی مسائل و متغیرهای زیادی وجود دارد البته انگیزش اولیه برای ساخت یک اثر توسط یک فیلمساز ضروری و لازم است اما کافی نیست.
 
این فیلمساز جوان همچنین بیان کرد: موضوعات زیادی از تاریخ معاصر و به خصوص تاریخ انقلاب اسلامی وجود دارد که علاقه‌مند به ساختن فیلم درباره آن‌ها هستم. گاهی طرح آن‌ها را نیز می‌نویسم اما تا این طرح‌ها تبدیل به یک واقعیت به اسم فیلم در روی پرده سینما شود مسیری را طی می‌کند که گاهی اوقات با یک تصمیم وارد یک راه دیگری می‌شویم.
 
مهدویان اضافه کرد: کار روی زمین‌مانده از تاریخ انقلاب اسلامی که انگیزه برای ساختن آن‌ها وجود داشته باشد زیاد است اما از مجموعه این کارها، کارهایی که به عرصه تولید ختم می‌شوند خیلی قلیل‌اند که باید ببینیم در چه شرایطی می‌توانیم آن‌ها را به نتیجه برسانیم.
 
مهدویان در ادامه به علت عدم پخش مستند «ترور سرچشه» از صدا و سیما پرداخت و گفت: وضعیت ما در ممیزی اصلاً وضعیت خوشایندی نیست. بخش زیادی از ممیزی‌ها چیزهای نانوشته و خودساخته‌ای است که مجموعه‌ها اعمال می‌کنند. من در یک اکران خصوصی برای مستند «سرچشمه» به صدا و سیما رفته بودم که با استقبال از سوی برخی روبر شدم و اعلام کردم اگر صدا و سیما حاضر است این مستند را بدون ممیزی پخش کند حاضرم اکران عمومی آن را متوقف و امتیاز آن را به سازمان بدهم اما پاسخی داده نشد.
 
وی درباره شخصیت شهید بهشتی بیان کرد: بخش زیادی از شخصیت شهید بهشتی محصول تامل و تدبیر خودشان و مطالعات شخصی‌شان و محصول مواجه با زندگی امروزی در کشورهای مختلف بوده است. در بسیاری از مباحث اجتهادی ایشان انسان حیرت‌زده می‌شود.