1397/3/19
مراسم اختتامیه پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد برگزار شد
تصویر خبر
مراسم اختتامیه پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد، روز 12 خرداد ماه با حضور شخصیت‌هایی از جمله حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی، آیت‌الله شیخعلی طرفی، آیت ‌الله موسوی خوئینی‌ها، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کوروش زارعی مدیر مرکز هنر‌های نمایشی، توحید معصومی مدیر امور استان‌های مرکز هنر‌های نمایشی، حیدریان رئیس سازمان سینمایی، احمد درویش، غلامرضا موسوی، علیرصا رضاداد، منوچهر محمدی، عبدالرضا اکبری، سیدمجتبی حسینی، جعفر دهقان، مسعود اطیابی خیراله تقیانی‌پور، مهدی شفیعی، شهرام کرمی، حمید نیلی، پیمان شریعتی و امیر نصیربیگی در حسینیه جماران برگزار شد.
 
این مراسم با اجرای سید جواد هاشمی و در جوار بیت امام خمینی (ره) برگزار شد.
 
سیدحسن خمینی در مقام میزبان مراسم، در جمع هنرمندان تئاتر با بیان اینکه مرکز هنر‌های نمایشی سازمان حوزه هنری کار بسیار ارزشمندی در برگزاری همایش تئاتر خرداد انجام داده است، گفت: ان‌شاالله وزارت ارشاد نیز در این کار همواره حامی و پشتوانه هنر تئاتر باشد. تنیدن هنر در کالبد انقلاب نیز خود یک هنر است. انقلاب یک هنر بزرگ بوده و دل‌های مردم را با یکدیگر وصل کرد و یک ملت ساخته شد.
 
یادگار امام راحل با اشاره به گستردگی جغرافیایی این همایش تئاتری، اظهار داشت: بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که تئاتر خیابانی و هنر تئاتر روز به روز موفق‌تر باشد.
 
کوروش زارعی نیز در سخنرانی با گفتن اینکه وظیفه حوزه هنری است که درباره موصوعاتی همچون اندیشه‌های امام راحل و انقلاب اسلامی آثاری تولید کند، گفت: چون احساس کردیم باید در حوزه تئاتر برای امام (ره) حرکتی انجام دهیم به برگزاری این همایش اقدام کردیم.
 
وی با اشاره به قدمت پنج ساله همایش تئاتر مردمی خرداد، گفت: در حال حاضر تئاتر ایران در کشور‌های مختلف و در جشنواره‌های متنوع صاحب جوایز متفاوتی است که امیدوارم تئاتر ایران در مرز‌ها و کشور‌های دیگر آرمان‌های امام (ره) را معرفی کنیم.
 
زارعی اعلام کرد قصد دارد همایش خرداد به همایش تئاتر انقلاب در ایران نهادینه شود.
 
در ادامه این مراسم از برندگان و برگزیدگان همایش مردمی تئاتر خرداد تجلیل به‌عمل آمد. دبیرخانه همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از سه کارگردان بخش صحنه‌ای به شرح زیر تقدیر کرد:
 
نمایش «اسماعیل» به کارگردانی شهرام سلطانی از استان مرکزی
نمایش «این ره که می‌روی» به کارگردانی محمد هاشم زاده از اصفهان
نمایش «مثل خواب مثل رویا» به کارگردانی محمد قاسمی از تهران
 
در بخش خیابانی هیات داوران پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد شامل عبدالرضا اکبری، جعفر دهقان و شهاب راحله، جوایز را به شرح زیر توزیع کردند:
 
موسیقی تئاتر خیابانی
 
هیات داوران با اهدا لوح تقدیر و جایزه نقدی از آهنگساز نمایش «40 سالگی» احمد الفتی و مجید رهبری از استان گیلان تقدیر به عمل آورد.
 
تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به آهنگسازان نمایش «ماموریت ویژه» محمد نادری و بهشاد صفایی از استان اصفهان اهدا شد.
 
طراحی و فضاسازی
 
هیات داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی طراحان نمایش را به مجتبی خلیلی و آدینه رحیم‌نژاد برای نمایش «ماموریت ویژه» از استان اصفهان اهدا کرد.
 
تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی نیز به مهران سیف پور برای نمایش «دریابان» رسید.
 
طرح و ایده
 
هیات داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی را مشترکا به حیدر رضایی طراح ایده نمایش «ماموریت ویژه» از استان اصفهان و مسعود براهیمی برای نمایش «11 بهمن 57» اهدا کردند.
 
جایزه برگزیده این بخش نیز شامل تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سعید خیرالهی طراح ایده نمایش «تجدیدی شهریور» اهدا شد.
 
کارگردانی
 
هیات داوران در این بخش 2 نمایش را شایسته تقدیر دانست و لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش کارگردانی به نمایش‌های «تجدیدی شهریور» سعید خیرالهی و «ماموریت ویژه» مجتبی خلیلی اهدا شد.
 
جایزه ویژه کارگردانی نیز شامل تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به کارگردان نمایش «دریابان» علی محمد رادمنش از استان کرمان تعلق گرفت.
 
بازیگر زن
 
رتبه سوم بازیگری شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهتاب زند برای نمایش «700 ثانیه از خرداد خونین» اهدا شد.
 
رتبه دوم بازیگری شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مرجان قاسمی برای نمایش «برندگان جام» تعلق گرفت.
 
تندیس همایش و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فاطمه رادمنش برای نمایش «دریابان» اهدا شد.
 
بازیگر مرد
 
بازیگری سوم با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به مالک آبسالان برای نمایش «دوران رنسانس آزاد» اهدا شد.
 
بازیگری دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به حسام خلیل نژاد برای نمایش «تجدیدی شهریور» تعلق گرفت.
 
بازیگری اول شامل تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مصطفی کولیوندی برای نمایش «تجدیدی شهریور» اهدا شد.
 
جایزه ویژه هیات داوران و نمایش برگزیده پنجمین همایش سراسری مردمی تئاتر خرداد نیز به گروه نمایش «دریابان» از استان کرمان تعلق گرفت.
 
دبیرخانه پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد 2 نمایش «تجدیدی شهریور» سعید خیرالهی و «دریابان» علی محمد رادمنش را به جشنواره سراسری سوره ماه معرفی کرد.