1396/9/28
اجرای کتاب «فرنگیس» در برنامه تلویزیونی «رو به روی ماه»
تصویر خبر

برنامه تلویزیونی روبه‌روی ماه با مشارکت و همکاری سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس و به کارگردانی داوود آجرلو از شبکه آموزش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود. موضوع گذشته این برنامه به کتاب «فرنگیس» با اجرای خانم آزیتا ستوده بازیگر تئاتر و گوینده خوب  کشورمان اختصاص داشت. «فرنگیس» نوشته مهناز فتاحی شامل خاطرات فرنگیس حیدرپور متولد سال 1341 در روستای آوزین است. او در حمله نظامیان عراقی به روستای محل سکونتش با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق دفاع کرد. در سال 1359 پس از حمله عراق به روستای آوزین، مردم به دره‌های اطراف فرار می کنند و فرنگیس که در آن زمان 18 سال داشت، در پی برخورد با دو سرباز عراقی بدون داشتن سلاح گرم، با تبر پدرش با سربازان درگیر شده، یکی را کشته و دیگری را با تمام تجهیزات جنگی اسیر می کند و به مقر فرماندهی ارتش ایران تحویل می دهد.

درباره فرنگیس حیدرپور باید گفت که او زنی کرمانشاهی‌ است که در روستایی نزدیک گیلانغرب زندگی می‌کند، رفتاری پر ابهت‌تر از تندیس تبر به دست‌اش در کرمانشاه و دلی مهربان دارد. رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در جریان سفرشان به کرمانشاه به تقدیر از این بانوی پر آوازه کشورمان پرداختند و آشنایی با چنین شخصیتی را لازمه جامعه دانستند.

در بخشی از از کتاب فرنگیس آورده شده است:

... شب آرام آرام از راه می‌رسید. همه کنار هم، پشت صخره‌ها کز کرده بودیم. کسی نای حرف زدن نداشت. نمی‌دانستیم قرار است چه بلایی سرمان بیاید. علیمردان، دایی‌ام، پدرم و تعدادی از مرد‌ها هنوز با ما بودند. آن‌ها هم آرام و قرار نداشتند. می‌خواستند برگردند ده. عده‌ای از زن‌ها نگذاشتند. با یک دنیا ترس می‌گفتند: «اقل کم شما بمانید. ما اینجا تنها هستیم. اگر یکهو عراقی‌ها تا اینجا جلو بیایند، دست تنها چه کنیم؟