1396/10/24
«به كودكان شليك نكنيد» نقطه عطف كارنامه كاري ام مي شود
تصویر خبر
انسيه شاه حسيني متولد ۱۳۳۳ گرگان از چهره هاي شاخص و از هنرمندان سينما و تلويزيون در حوزه دفاع مقدس است. او که فارغ التحصيل کارگرداني سينماست فعاليت هنري را با کارگرداني و فيلمنامه نويسي فيلم هاي کوتاه آغاز کرد. فيلم بلند «غروب شد بيا» نخستين تجربه کارگرداني او و «زيباتر از زندگي» آخرين ساخته سينمايي اين کارگردان است که در سال ۹۰ روي پرده رفت. «پنالتي»، «شب بخير فرمانده» هم از ديگر آثاري است که شاه حسيني کارگردان آنها بوده است.اين کارگردان سينما فيلمنامه فيلم هايي همچون «دل نمک»، «آب را گل نکنيد»، «اوينار»، «مجروح جنگي»، «غروب شد بيا»، «شب بخير فرمانده» و «پنالتي» را هم نوشته است. او با شرکت در جشنواره هاي مختلف سينمايي موفق به دريافت جوايزي نيز شده است. فيلم «شب بخير فرمانده» او بسيار مورد استقبال واقع شد و توانست جوايز بسياري ازجمله جايزه ويژه کليساي کاتوليک به خاطر نگاه انساني، جايزه ويژه به عنوان بزرگ ترين جايزه از جشنواره سينما توت، تحسين ويژه و تقدير از جشنواره هاي فوکوئوکاي ژاپن و همچنين جايزه بازيگر زن از جشنواره اوراسيا در قزاقستان، جايزه ويژه تماشاگران از جشنواره وزول فرانسه و همچنين لوح تقدير در بيست و سومين دوره جشنواره فيلم فجر و... را از آن خود کند. دريافت تشويق نامه از وزارت کار براي فيلمنامه «دل نمک»، برنده ديپلم افتخار از دهمين دوره جشنواره فيلم فجر براي فيلم «اوينار» و برنده «جايزه ملي» از سي و يکمين دوره جشنواره فيلم فجر براي فيلم «زيباتر از زندگي» از ديگر افتخارات ثبت شده در کارنامه شاه حسيني است. اين کارگردان سينما در سال 70 به عنوان خبرنگار با مجله فرهنگ و سينما همکاري داشته و در دوران جنگ نيز به عنوان خبرنگار آزاد حضور داشته است. اين هنرمند را به عنوان نخستين زن رزمنده ايراني که در موضوع جنگ ايران و عراق فيلم ساخته است هم مي شود معرفي کرد. اخيراً او به عنوان دبير نخستين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه «رسام» با محوريت دفاع مقدس و مقاومت انتخاب شده است که ما همين موضوع را بهانه قرار داديم و به سراغ او رفتيم تا از فعاليت هاي اين روزهايش بيشتر بدانيم.
    
    از جشنواره «رسام» و هدف از برگزاري اش بگوييد؟
     آنچه اين جشنواره را نسبت به ديگر جشنواره ها متمايز مي کند موضوع آن است. اين جشنواره در شرايطي برگزار مي شود که سينماي دفاع مقدس دچار آفت شده است و اين جشنواره مي تواند به نوعي نهال کاري در سينماي دفاع مقدس باشد. «رسام» به معناي گلوله اي است که نور توليد مي کند و به گمشدگان راه نشان مي دهد. به گونه اي مي توان گفت که اين جشنواره مي تواند نشان دهنده راه باشد و با برگزاري آن در زمينه فرهنگي تفحص لازم صورت گيرد تا مسير گمشده پيدا شود. با برگزاري اين جشنواره تلاش مي کنيم تا کساني که دغدغه ساخت فيلم دفاع مقدسي دارند اما بنا به دلايل مختلف حمايت نمي شوند پيدا و به آنها کمک کنيم تا با راهنمايي هاي مناسب دست به توليد قصه هاي خود در حوزه دفاع مقدس بزنند.
    
    آثاري که به دبيرخانه جشنواره ارائه مي شود بايد چه ويژگي هايي داشته باشند؟
    علاقه مندان مي توانند تا ۲۸ اسفند ماه آثار خود در بخش هاي مستند، کوتاه، انيميشن و نماهنگ را که بايد بين ۳ تا ۳۰ دقيقه باشد به دبيرخانه جشنواره ارسال کنند. پايان فروردين ماه سال ۹۷ هم داوري آثار مورد نظر صورت مي گيرد و اواخر ارديبهشت ماه اختتاميه اين دوره در آبادان و خرمشهر برگزار مي شود.
    
    از شما منتظر کار جديد در حوزه پايداري باشيم؟
    من برخلاف آنچه که همه مي گويند کم کار شده اي 5 – 4 سال است که خيلي پرکار هستم. چون من معمولاً قبل از اينکه ساخت فيلمي را شروع کنم در سکوت، کارهاي قبل از آن را مي کنم. در اين مدت هم در حال نوشتن فيلمنامه اي با عنوان«به کودکان شليک نکنيد»بودم که از نظر خودم بعد از پايان ساخت نقطه عطف کارنامه کاري ام خواهد شد.
    
    کمي درباره داستان فيلم برايمان مي گوييد؟
    «به کودکان شليک نکنيد» روايتي متفاوت از حوزه سينماي مقاومت دارد و داستان سرنوشت کودکان در جنگ مانده و به هدر رفتن کودکي انسان در جنگ هاست. براي نوشتن فيلمنامه آن مدت ها هم تحقيقات ميداني داشتم و هم کتابخانه اي و مي توانم بگويم من در اين سال ها با اين سوژه زندگي کردم. با خانواده هايي که از زمان سقوط صدام تا به امروز قلع و قمع شدند. در مدتي که تهيه کننده مشغول پيش بردن ديگر کارهاي ساخت اين اثر بود، فرصتي به من دست داد تا يک بازنويسي کلي و اساسي روي فيلمنامه اين اثر انجام دهم و آن را با توجه به اتفاق هاي روز منطقه تغيير دهم.
    
    در حال حاضر در چه مرحله اي از کار هستيد؟
    پروانه ساخت کار را دريافت کرده ايم اما هنوز مراحل توليد شروع نشده است. اين روزها در حال مذاکره براي فراهم آوردن بهترين شرايط پشتيباني هستيم، چون اين فيلم از لحاظ توليد اثري سنگين و البته قابل تامل در حوزه مقاومت است.
    
    طبق محاسبات تان مي توانيد فيلم را به جشنواره فيلم فجر امسال برسانيد؟
    دوست داشتيم که اين اتفاق بيفتد اما با توجه به طولاني شدن پروسه پيش از توليد فرصت زيادي تا جشنواره نداريم. در حال حاضر تمام کارها براي ساخت فيلم مهيا است و امسال ما طي زمستان که بهترين فرصت براي ساخت فيلم مان است مشغول ساخت اش خواهيم بود و براي اکران و نمايش آن در سال آينده برنامه ريزي مي کنيم. اگر کمي زودتر کار را شروع مي کرديم فيلم را شايد مي توانستيم به جشنواره هم برسانيم اما تصميم گرفتيم فيلمبرداري و مراحل بعدي فيلم را سرفرصت انجام دهيم و براي پايان کار عجله اي نداشته باشيم. همان طور که گفتم نوشتن فيلمنامه 5 سال طول کشيد اما من در اين مدت از دوباره نويسي هيچ ابايي نداشتم و در هر زمان لازم مي ديدم با افراد مختلف سياسي و عملياتي منطقه و هنرمندان مشورت مي کردم و اگر دوباره لازم مي دانستم متن را بازنويسي مي کردم.اميدوارم در ادامه هم شرايط به گونه اي پيش برود که بتوانيم فيلم را آن طور که مي خواهيم بسازيم.
    
    اين نوع با عشق کار کردن در روحيه شما تاثيرات خوبي دارد، درست است؟
    من وقتي کار مي کنم حالم خيلي خوب است. در واقع عکسي که از خودم در حال حاضر در ذهن دارم تصوير دونده اي است که روي زانو خم شده، دست هايش روي زمين و آماده و منتظر براي شنيدن صداي سوت و شروع مسابقه است. فکر مي کنم با تصويرسازي توانسته باشم حالم را در اين روزها بازگو کنم که چقدر شوق و هيجان براي پيمودن مسير دارم.